Kadrowanie i proporcje

Polecamy zapoznać się z poniższą wiedzą przed pierwszym zamówieniem.
(wystarczy przejrzeć poniższe obrazki :) )


Jeszcze nie tak dawno aparaty fotograficzne były wyłącznie analogowe, a przeciętny użytkownik używał filmu 135 mm i po jego wywołaniu otrzymywał zdjęcia najczęściej 10x15.

Rozwój fotografii cyfrowej spowodował powstanie zdjęć w nietypowych proporcjach, wynikających z potrzeby dopasowania obrazu cyfrowego do urządzenia, na którym był on wyświetlany (telewizor, komputer, smartfon itp.)

Przy próbie przeniesienia takiego cyfrowego zdjęcia na papier - format odbitki nie jest już tak oczywisty.

Standardowa proporcja to 3:2 - format odbitki 10x15. Natomiast najbardziej popularne nietypowe proporcje to 4:3 i 16:9, odpowiadają formatom odpowiednio: 10x13 i 10x18.

Na szczęście takie, nietypowych rozmiarów zdjęcia, można również wywołać w tradycyjnym formacie 10x15.
Należy jednak wybrać: czy obraz skadrować (dociąć) do formatu, tym samym tracąc jakąś jego część, czy lepiej zmniejszyć go na tyle, by cały zmieścił się w danym formacie, co jednak skutkuje pojawieniem się na odbitce białych pasków.

Najczęściej stosuje się kadrowanie (docinanie) - zwykle przycięte zostają nieistotne elementy zdjęcia. Gdy natomiast na danym zdjęciu przycięty miałby być jakiś ważny element lub zaburzałoby to kompozycję całego obrazu, wówczas stosuje się paski - bez docinania.

Poniżej przykłady:

 

 

 

Jeśli chcesz teraz zamówić zdjęcia kliknij poniżej:

 webPhoto (1.6.6.498)